Międzynarodowy Dzień Pizzy…w Vapiano obchodzimy codziennie!

Blog

Pizza jest na tyle lubianą i znaną potrawą, że doczekała się nawet swojego własnego, międzynarodowego święta! 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Była to doskonała okazja ku temu, aby skosztować jej więcej, niż każdego innego dnia, spróbować jej w nieco innej odsłonie, a także pozwolić sobie na prawdziwą włoską ucztę. W Vapiano dzień pizzy mamy codziennie. Każdego dnia serwujemy tę włoską potrawę w kilkunastu wspaniałych odsłonach. Uwielbiamy jej zapach, smak i oczywiście świeżość produktów. Zasługuje, aby świętować z nią każdy dzień.

Skąd pomysł na Międzynarodowy Dzień Pizzy?

Jest symbolem kuchni włoskiej. Nie ma chyba osoby, która nie skojarzyłaby tej potrawy ze słoneczną Italią. To właśnie w tym kraju ma ona swoje korzenie, a tradycja jej przygotowywania oraz serwowania jest pielęgnowana do dzisiaj. Podobne danie przyrządzali jednak już Rzymianie i Grecy. Cienki placek był jednym z ich przysmaków. Polewali go oliwą z oliwek, a także do smaku przyprawiali świeżymi ziołami. Pizza przez specjalistów kulinarnych nazywana jest zapiekanym plackiem z pomidorowym sosem. W takiej wersji starożytne społeczeństwo nie spożywało tego dania. Dlatego też należy twierdzić, że rzymska i grecka kuchnia to tylko zalążek historii prawdziwej pizzy, która powstała we Włoszech, a konkretnie w Neapolu. Bardzo szybko rozpowszechniła się na cały Półwysep Apeniński, docierając też do innych zakątków Europy, a później też do świata. Przełomowym momentem dla włoskiej pizzy było uznanie jej przez Komisję Europejską w 2009 roku za wyrób tradycyjny. Przyznano jej jednocześnie certyfikat TSG. To wydarzenie jeszcze bardziej wzmocniło pozycję pizzy na kulinarnej mapie świata.

Tak wybitne i jednocześnie proste, ale niezwykle lubiane danie musiało wreszcie otrzymać swoje własne święto. W Polsce jest obchodzone 9 lutego. Określane jest mianem międzynarodowego, ponieważ w tym samym czasie Dzień Pizzy świętują też Rosjanie i oczywiście Włosi. Inaczej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie święto to obchodzi się 1 lipca, natomiast w Brazylii 14 lipca. Jesteśmy jednak wierni włoskiej tradycji, więc 9 lutego łączymy się z twórcami tego wspaniałego dania.

Włosi biesiadują przy pizzy

Jak potwierdzają prawdziwi Włosi, pizza jest dla nich towarzyszem spotkań z przyjaciółmi, rodziną, ale też kontrahentami i partnerami biznesowymi. Kupują ją czasami na kawałki, chociaż jest to trend popularny bardziej w Rzymie niż w pozostałych częściach kraju. Najczęściej jednak zasiadają do stołu ok. godziny 20-tej, kiedy to już czuć zapach świeżo pieczonego placka z sosem pomidorowym i mozzarellą. Przy jej smaku dzielą się wrażeniami z całego dnia, załatwiają czasami zaległe sprawy i planują kolejne dni. To czas, kiedy mogą spokojnie rozkoszować się czasem wolnym. Dla Włocha pizza jest daniem naprawdę wyjątkowym, podobnie jak dla Polaka rosół czy kotlet schabowy. Czy również polskie dania doczekają się swojego święta?

My nie czekamy na dzień 9 lutego, jeden dzień bez pizzy to dla nas dzień stracony. Przygotowujemy ją codziennie w dużych ilościach, serwując mniejszym i większym miłośnikom kuchni włoskiej. Jak powstaje pizza w naszej „manufakturze”? Przekonaj się sam, oglądając krótkie video tutaj.

Zarezerwuj stolik już dziś!

Vapiano Wrocław
ul. Sucha 1,
50-086 Wrocław

Vapiano - telefon
790 730 784
Vapiano - godziny otwarcia
1000 - 2200*

*W niedzielę niehandlową restauracja jest czynna do 2100

Zapisz się na newsletter

keyboard_arrow_up